WOODSTAR_logo_komplet_negativ

Váš specialista na dřevo

Společnost Wood star group s.r.o. je dodavatelem štípaného palivového dřeva všech druhů a délek. Mimo jiné dodáváme také mulčovací kůru a štěpků různých druhů a frakcí. Nabízíme také inovativní produkty pro pohodové topení na jeden večer – na cesty, na chatu, pro posezení s přáteli – KRBBOX a GRILLBOX.

Charakteristika palivového dřeva

Měkké palivové dřevo jsou zejména z jehličnatých smrk, borovice a modřín, z listnatých olše, vrba, nebo lípa. Dřevo je lehké, rychle hoří a také rychle vzplane. Díky těmto svým vlastnostem je ideální pro topení v krbu zejména pro rychlé vyhřátí místnosti. 

 Habrové dřevo  je z našich dřev nejtvrdší a touto vlastností se může srovnávat jen s akátem či javorem babykou. Dřevo je husté, stejnoměrně šedobílé až hnědobílé. Habr  je velmivhodné palivové dřevo hlavně kvůli malému podílu kůry a velké výhřevnosti. Ze všech druhů dřeva vydrží hořet nejdéle a produkuje nejvyšší množství tepla. Je také vhodné pro celoroční topení, ale jedná se o výjimečné dřevo. Skladovat by se toto dřevo nemělo ve vlhkých podmínkách.

Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné. Bříza se vždy používala na topení, hlavně v polenech do krbů. Při sušení na vzduchu dřevo proschne bez prasknutí na obvodu i v kulatině (do průměru cca 15 cm). Jedná se o středně tvrdé listnaté dřevo (aktuálně řazeno mezi tvrdé dřevo), ale s vysokou výhřevností. Je srovnatelné s bukem, či dubem. Březové dřevo velmi rychle vysychá, takže ho lze použít velmi brzo po naštípání. Bříza hoří i když je vlhká a pomocí březové kůry lze rozdělat oheň i za deště. Je naopak nevhodná do otevřených krbů a ohnišť kvůli štiplavému kouři.

Dubové dřevo je jedno z nejžádanějších už odedávna. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Na středovém a tečném řezu se objevují výrazná „zrcátka“ (přeříznuté dřeňové paprsky). Díky jim lze bezpečně rozeznat dub od jilmu či jasanu. Základními vlastnostmi dubového dřeva jsou tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Dub jako palivo je známý svou vysokou výhřevností a tím, že se hodí zejména pro dřevoplynové kotle. Pro krby, kamna a krbové vložky musí být perfektně vyschlý. Řadí se mezi tvrdé palivové dřevo a jeho výhoda spočívá v malé popelavosti a dlouhém žhnutí. Je velice odolný vůči okolním vlivům jako například velká vlhkost. Dub dlouho vysychá.

Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté má dobrou výhřevnost. Buk co by palivo patří mezi nejdostupnější kvalitní tvrdá dřeva u nás. Má poměrně slabou kůru a díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění, grilování a zejména uzení. Jeho výhodou je schopnost velmi rychle vysychat. Musí však být dobře větrán, protože není tak odolný vůči plísním jako dub. Výborně hoří suché. Naopak špatně hoří při vlhkosti vyšší než 30%.

Jasanové dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Jasan jako palivo, je tvrdé dřevo, což znamená, že má vysokou výhřevnost a produkuje hodně tepla na svou váhu. Jeho výhodou je, že rychle schne, pomalu hoří a tím pádem při hoření tvoří méně kouře. Proto je vhodný do krbů a kamen, kde neznečišťuje sklo a nekouří tolik do místnosti.